La o Cafea (2)

• Geo 6126 posturi
    soldbuyrecomandatlovedforum posts
    Geo on 28/7/15
    :)))
  • Ladyhawke 3257 posturi
    soldbuylovedforum posts
    Ladyhawke on 28/7/15
    Daca tot veni vorba de "Parfum de femeie":
    http://www.youtube.com/watch?v=F2zTd_YwTvo
  • ThezoraArtBijoux 377 posturi
    ThezoraArtBijoux on 28/7/15
    Mno, acum sa va intreb si eu ceva, asa, ca in familie. Am facut colierul din imagine, l-am postat pe pagina de facebook Margele Etcetera si a avut un succes enorm, la care sincer nu m-am asteptat. E facut la comanda, deci e gata luat. Insa deja doua persoane mi-au cerut ieri unul la fel si intrebarea mea este daca am gresit ca le-am refuzat. Cine a lucrat cu margele stie ce munca e sa faci un colier din asta o data, de-apoi sa tot repeti la el ca na, clientul vrea ce ii place, nu ce-mi imaginez eu ca i-as face la comanda. Urasc sa repet ceva ce am lucrat deja si asta ar insemna ca am doua trei chestii pe care le-as face la nesfarsit. Adica multi nu prea inteleg chestia asta cu handmadeu' cred. Cat de greu poate sa fie sa mai faci cateva, nu?
    • post gallery
    • Ladyhawke 3257 posturi
      soldbuylovedforum posts
      Ladyhawke on 28/7/15
      Colierul este cu adevarat special si este bine sa ramana asa... Asta ar trebui sa inteleaga cei care vor ceva la fel. Fiecarui client i se "potriveste" ceva anume si ar trebui sa se lase pe mana artistului, pentru ca el stie cel mai bine. "Inspiratia" vine de unde trebuie si cum trebuie... Si ei vor fi uimiti cat de bun este rezultatul. Dar trebuie lucrat putin la incredere...
    • Ametist_shop 406 posturi
      shopsoldrecomandatlovedforum posts
      Ametist_shop on 28/7/15
      Felicitari pt. colier ,am vazut si eu si mi-a placut .
      Clientilor poti sa-i spui ca poti face ceva asemanator , nu identic.
      Dupa parerea mea e bine daca un produs e cerut de mai multi , ca avem si vanzare .
      Emese, asta a și fost răspunsul meu. Cineva a zis ca mai.discutam, altcineva m-a întrebat cum nu pot sa mai fac unul la fel? Ma rog, asta e. Vedem ce cereri or mai fi, poate mi fac linie de asamblare... :))
      Ametist_shop on 28/7/15
      Cand lucrezi cu pietre semipretioase nu ai cum sa faci la fel .Mai e o treaba si cu margelele toho , nu gasesti totdeauna fiecare culoare .
      Candam facut bratara am folosit o culoare de margele (cod 928 ) , nici macar o punga nu am gasit in tara . In Ungaria am vazut la cateva magazine , dar vroiau transfer bancar , pana la urma am folosit o alta culoare .
      Asta asa e. Dar spune-mi, tie cum iti e sa cosi iar n ore la acelasi model? Ca pentru mine e chin...
      Ametist_shop on 28/7/15
      Sincer spun ca pe mine ma relaxeaza .Am incercat tehnica asta in 2014 cu pandantive si cercei .De un an si jumatate am facut cateva coliere , dar mai fac si pauza cu lucrari mai simple .Ma simt extraordinar de bine cand sunt inconjurat de pietre semipretioase , poate de aceea am si atita rabdare .
      A, nu despre asta vorbesc. Ca si pe mine ma relaxeaza cusutul. Doar ca nu mi place sa repet acelasi model. Imi place sa incerc ceva nou, chiar daca dureaza mai mult.
    • camelia_handmade 67 posturi
      shopsoldbuyrecomandatcolectielovedforum posts
      camelia_handmade on 29/7/15
      Imi exprim si eu parerea, daca imi permiteti, mi se pare un subiect foarte interesant. Cred ca in reticenta repetarii aceluiasi model ar interveni poate si faptul ca noi ca artisti vrem sa evoluam, iar asta nu se face mergand pe acelasi drum cunoscut, trebuie mereu sa incercam ceva nou, sau cel putin sa variem pe aceeasi tema, dar sa variem. Asta, pe langa disponibilitatea materialelor, din care cred ca nimeni nu isi permite sa faca stocuri :) Am simtit si eu de prea multe ori ca unii clienti nu inteleg ce inseamna handmade

Ultima modificare: on 29/7/15
    • gia 440 posturi
      shopsoldbuyrecomandatlovedforum posts
      gia on 29/7/15
      Superb colierul! Mie personal imi e greu sa fac si pererechea unor cercei (daca este un picut mai complicat), d-apoi sa repet un model de colier atat de complex, exact si intocmai fara sa mai adug sau sa scot nimic. Mi se pare atat de plictisitor sa repet un model, iar satisfactia de la sfarsitul lucrului nu exista.
    • gia 440 posturi
      shopsoldbuyrecomandatlovedforum posts
      gia on 29/7/15
      Parerea mea este ca atunci cand timpul iti permite sa faci ceva asemanator, poate nuante asemanatoare, sau cu mai multi fluturasi. Clientii sunt destul de reticenti in a cumpara ceva ce nu vad inainte si vor exact produsul pe care il prezinti tu, din frica ca un altul modificat sa nu fie atat de frumos ca primul.
    • Jewelswithlove 1527 posturi
      Jewelswithlove on 29/7/15
      Am patit si eu exact acelasi lucru, sa mi se ceara o lucrare identica in cele mai mici amanunte cu o alta deja vanduta si, la fel, am raspuns ca nu fac niciodata doua lucrari identice. Am rugat sa mi se permita sa fac ceva modificari si, cand nu mi s-a permis, am preferat sa renunt la comanda. Excat cum spuneti si voi, nu e vorba ca n-as putea, nu e vorba de rabdare, e vorba de permanenta sete a noastra de a incerca ceva nou.Deasemenea, legat de intelegerea notiunii de handmade si a tot ce presupune ea, am avut un set la un moment dat si ii pusesem pretul de 300 de lei (colier, cercei, bratara,doar semipretioase, broderie cu margele, statement,etc). O doamna a intrat pe postarea respectivului set si m-a intrebat, extrem de iritata (am tras concluzia asta fiindca erau o multime de semne de exclamare si de intrebare...) daca am cusut cu fir de aur...

Revenind la subiectul nostru, prefer sa raman fara o comanda decat sa repet ceva deja facut, iar refuzul mi-l justific prin faptul ca atunci cand lucrarea respectiva a fost cumparata , eu am garantat cu cuvantul meu faptul ca acel prim client achizitioneaza un unicat!

Ametist_shop on 29/7/15
      Da , cand spui ca e unicat , nu ai cum sa-l repeti .
      La mine nu e specificat si cand fac ceva a doua oara merge mult mai repede , deci casig timp . Poate ca nu am singe de artist , de aceea nu ma deranjaza sa fac lucrari la fel .
      ThezoraArtBijoux on 29/7/15
      Mulțumesc pentru răspuns și apreciere! Ametist, nu cred ca e vorba de arta. Ci de cum.percepe fiecare lucrul pe care-l face. Fetele cred ca au descris foarte bine ce simt. :) cum spune și Gya, mi se pare oribil de plictisitor și puțin stresant, ca știu ca trebuie sa iasă cumva.
      Jewels, am avut și eu vreo 2 remarci, dar ți se nai repara inima când dai peste oameni care chiar apreciază munca și mai ales sufletul pus în ele. Păcat ca putini.
      Și cred ca o sa mai fac fluturi, ca se pare ca vând! :))
  • Geo 6126 posturi
    Geo on 28/7/15
    Numai o femeie poate ascunde atatea secrete cate ascunde o cafea...
    • Ladyhawke 3257 posturi
      soldbuylovedforum posts
      Ladyhawke on 28/7/15
      Numai una :) Restul?
      Isi deschid sufletele si ... constata ca mai bine stateau de vorba cu Dumnezeu!
  • Geo 6126 posturi
    Geo on 28/7/15
    MargeleEtcetera, de regula clientii nu se refuza.
    Si Jewelswithlove a trecut prin asemenea imprejurari cum ai trecut tu.
    Numai sufletul tau poate lua aceasta decizie.
    Eu am avut o lucrare la comanda (si platita foarte bine, mai ales ca aveam mare nevoie de bani) dar cand am terminat-o n-am mai putut s-o dau.
    Am pus atata suflet si daruire incat nu m-am putut desparti de ea.
    Asta e...
  • Ladyhawke 3257 posturi
    soldbuylovedforum posts
    Ladyhawke on 28/7/15
    Daaa... Si eu am aceeasi problema... De mai bine de un an de zile am promis unei fete ca ii fac un colier care i-a placut (si pe care il vandusem). Ceva ma retine, nu pot, nu functioneaza butonul cu "REPLAY" :))) Mi s-a recomandat sa-l refac sub alta forma, dar nici asa nu ma pot apuca. A fost facut intr-un anumit moment, iar acel moment nu se repeta...
    De altfel, nu e mare lucru, il voi reface, dar...
    E vorba de omuletul lui Gopo:
    • post gallery
      Ladyhawke, deja esti o artista! Lucrezi atat de bine cu atat de multe materiale! Ma inclin...
    • Ladyhawke 3257 posturi
      soldbuylovedforum posts
      Ladyhawke on 28/7/15
      Ma alinti :))) Mi-a placut sa ma joc...
      :))Ti-a placut, dar iti iese si foarte bine. Asta e tot secretul nu? sa-ti placa sa te joci...
    • Ladyhawke 3257 posturi
      soldbuylovedforum posts
      Ladyhawke on 28/7/15
      Cele care nu mi-au iesit nu le-am aratat :))) M-am chinuit de vreo cateva ori la un lucru banal, o impletitura de bratara shambala si nu a fost chip s-o birui. Imi iesea spiralata. Am renuntat :)
      Si ar mai fi... Sunt lucruri care din start doar le pot admira, fara sa ma incumet la ele.

Ultima modificare: on 28/7/15
  • Geo 6126 posturi
    Geo on 28/7/15
    Si mai este un aspect: lucrarile noastre sant unicate.
    Chiar daca mai facem doua trei lucrari la fel, fiecare in parte reprezinta deja altceva.
    Nu lucram cu sabloane si nici nu facem lucrari in serie.
    Chiar daca mai faceai doua, alea nu cred ca ieseau ca cel expus mai sus.
      Geo, adevarat, mie imi e foarte greu sa refac ceva si de obicei nu iese identic. Sunt putin indoita de hotararea de a refuza un client, dar totusi. Inima mea zice ca nu vrea... :)
      Si inca ceva, la lucrarea asta numai sa pun spatele a durat vreo 5 ore. in total lucrez cam 10 zile la un colier din asta (mai ales ca pot lucra numai noaptea) si e epuizant...
  • Geo 6126 posturi
    Geo on 28/7/15
    Si cred ca numai Ladyhawke stie ce-a simtit cand a terminat o papusa mai speciala
    si apoi ...a daruit-o !

Ultima modificare: on 28/7/15
    • Ladyhawke 3257 posturi
      soldbuylovedforum posts
      Ladyhawke on 28/7/15
      Este chiar UNICAT! Nu am mai facut asa ceva nici inainte, nu se va mai repeta sub nicio alta forma! Cam multe negatii intr-o singura fraza :) Si mi s-a mai atras atentia...
    • Ladyhawke 3257 posturi
      soldbuylovedforum posts
      Ladyhawke on 28/7/15
      Asa ceva chiar se face o data-n viata...
  • Ladyhawke 3257 posturi
    soldbuylovedforum posts
    Ladyhawke on 28/7/15
    In schimb, o lucrare intitulata "IERTARE" mi s-a cerut de mai multe ori. Cu greu, am refacut-o... Una dintre ele era cu rolurile inversate (ea in genunchi si el in picioare) :)))
    • post gallery
  • Ladyhawke 3257 posturi
    soldbuylovedforum posts
    Ladyhawke on 28/7/15
    Daca tot am amintit de IERTARE, as vrea sa va aduc in atentie si poezia care a insotit lucrarea la vremea respectiva (credeti-ma, chiar a fost unul din momentele in care am iertat lucruri grele...):
    Când am fost ură am fost mare,
    Dar, astăzi, cu desăvârşire
    Sunt mare, căci mă simt iubire,
    Sunt mare, căci mă simt uitare.

Eşti mare când n-ai îndurare,
    Dar te ridici mai sus de fire
    Când ţi-este inima iubire,
    Când ţi-este sufletul iertare.

Ştiu: toate sunt o-ndurerare,
    Prin viaţă trecem în neştire,
    Dar mângâierea e-n iubire,
    De-ar fi restriştea cât de mare,
    Şi înălţarea e-n iertare.

"Rondelul meu" - Alexandru Macedonski
  • Geo 6126 posturi
    Geo on 28/7/15
    (...)
  • Ladyhawke 3257 posturi
    soldbuylovedforum posts
    Ladyhawke on 28/7/15
    De altfel, multe "lucrari" au venit pe "IERTARE"...
  • Ladyhawke 3257 posturi
    soldbuylovedforum posts
    Ladyhawke on 28/7/15
    As putea tine un discurs intreg pe aceasta tema...

Trebuie sa fi logat pentru a participa la discutii. Nu ai cont inca? Creaza unul!.

Login

Am uitat parola ×