Margele si tehnici pentru tesutul cu margele

• Adiva 62 posturi
    shoplovedforum posts
    Adiva on 26/9/15
    Buna! Invit si alti artizani sa deschida topicuri asemanatoare, despre brodatul cu margele, crosetarea cu margele, tesutul cu margele la razboiul de tesut, etc. Eu voi prezenta aici tipuri de margele de sticla si tehnici pentru tesutul cu margele si voi incepe cu margelele de nisip.

Margelele de nisip reprezinta materialul de baza pentru realizarea majoritatii tesaturilor cu margele, inclusiv a tesaturilor libere. Sunt facute din sticla (mai nou prin extrudare) si sunt foarte mici. Cele rotunde, numite rocaille in Europa, sunt disponibile in marimi de la 15/0 (1,57mm) la 3/0 (5,5mm). Numarul mai mare desemneaza margelele mai mici, astfel ca 6/0 este mai mare decat 15/0.
    Veti gasi, de asemenea, margele de nisip cu forma cilindrica. Acestea sunt cunoscute ca Delica de la Miyuki si Treasure de la Toho. Margelele Toho 15/0 au o forma mai cilindrica decat cele de la Miyuki si o gaura mai mare, ceea ce le face mai potrivite pentru crosetarea cu margele sau pentru cusatura peyote plat. Margelele de nisip din Cehia sunt mai rotunde si mai mici decat cele japoneze. Aceasta diferenta este mai vizibila in cazul dimensiunilor mai mici. Margelele cu dimensiunea 15/0 din Cehia sunt mult mai mici decat 15/0 japoneze, iar margelele cu dimensiunea 11/0 din Cehia sunt apropiate ca dimensiuni de cele 11/0 japoneze.
    Margelele de nisip sunt colorate si finisate in loturi, deci este posibil sa gasiti margele cu acelasi finisaj, dar cu subtile diferente.
    Pe piata exista o mare varietate de finisaje, dar principalele categorii sunt:
    1. Margelele metalice, le gasim in culori metalice standard ca auriu (gold), cupru (copper), argintiu (silver), in tonuri de la pastel la indraznete si stralucitoare.
    2. Margelele transparente conduc lumina – opuse celor opace, prin care lumina nu trece. Ambele tipuri se gasesc intr-o gama larga de culori.
    3. Margelele pe care le gasiti sub denumirea de Lined sunt facute din sticla colorata translucida si care au o banda de culoare in jurul gaurii. Sunt multe combinatii intre culoarea sticlei si culoarea benzii, incluzand margele care sunt silver-lined (banda argintie), gold-lined (banda aurie), copper lined (banda culoare cupru). Margelele silver-lined sunt de obicei mai mari si cu o forma mai cilindrica decat alte margele de nisip.
    4. O ultima categorie si care nu prezinta alt finisaj aplicat, sunt margelele silk sau satin. Acestea au un efect de fibra optica, asa ca reflecta lumina diferit fata de alte tipuri. Se aseamana cu “ochiul de tigru” dupa modul in care primesc si reflecta lumina.
    Cu exceptia margelelor de tip silk sau satin, margelele de nisip pot avea diferite finisaje care sunt tratamente aplicate culorii de baza pentru un plus de varietate si interes vizual.
    Tipuri de finisaje:
    a. Matte (denumite si frosted) – transparente, opace, metalice;
    b. Luster – au un finisaj foarte stralucitor si de multe ori in nuante diferite fata de culoarea de baza;
    c. Ceylon – sunt asemanatoare cu perlele dupa modul in care reflecta lumina.
    d. Un alt finisaj care apare sub diferite denumiri: rainbow, aurora borealis (AB) sau iris. Margelele de acest tip prezinta irizatii care creeaza multiple nuante pe suprafata margelelor. Margelele au o anumita culoare dominanta, dar reflecta un curcubeu de nuante.
    La achizitionarea margelelor de nisip raportul calitate-pret este intotdeauna relevant. Incercati sa cumparati de fiecare data cele mai bune produse pe care vi le puteti permite. Feriti-va de margelele ieftine, fiindca acestea cuprind multe piese sparte sau deformate, cu gaura neuniforma si mai putin piese utilizabile, care sa fie corespunzatoare din punct de vedere calitativ. Un alt dezavantaj al margelelor ieftine consta in faptul ca acestea prezinta adesea margini ascutite si inegale, care pot duce la ruperea firelor.

• Geo 6126 posturi
    soldbuyrecomandatlovedforum posts
    Geo on 26/9/15
    Adiva,
    Feicitari si multumim pentru Topic!
    Din toata inima speram sa fie folositor multora dintre noi!
  • ThezoraArtBijoux 377 posturi
    ThezoraArtBijoux on 28/9/15
    Ce bune ar fi fost informațiile astea când am.început sa cos... Câte margele proaste am cumpărat degeaba...
    Ar mai.fi multe de zis despre mărgelele diferite de cele de nisip, gen petala, țepi, superduo, etc.. Apii despre ate și altele. Consider ca broderia și țesutul cu margele au destule în comun, câteva nu deschidem topicuri diferite. As putea adăuga și eu ceva informații, dacă nu îți este cu supărare.
  • Adiva 62 posturi
    shoplovedforum posts
    Adiva on 28/9/15
    Chiar te rog, si invit si alti artizani sa scrie. Important este să fie citit, nu neapărat sa aibă multe postări. Voi mai scrie si eu când voi avea timp.
    • Jewelswithlove 1527 posturi
      Jewelswithlove on 29/9/15
      Multumim, Adiva, atunci o sa mai intervin si eu cu cate o informatie.
  • Arta_si_terapie 55 posturi
    shopsoldforum posts
    Arta_si_terapie on 28/9/15
    Buna seara! Am gasit in magazinul celor de la opitec,margele bob de orez din sticla si margele srot.Seamana ca forma cu margelele toho rotunde dar nu au detalii in magazin despre ele.
    Daca ne puteti spune mai multe despre ata pentru cusut margele,denumiri si alte detalii,eu sunt incepatoare si nu cunosc prea bine denumirile.Citeam undeva ca se da pe ata cu ceva ceara ca sa fie mai rezistenta.
    Multumesc!
    • Adiva 62 posturi
      shoplovedforum posts
      Adiva on 29/9/15
      Draga Arta _si _terapie, nu achizitiona margele daca nu dau detalii despre ele. Se vede dupa poze ca nu sunt uniforme.
  • Geo 6126 posturi
    Geo on 29/9/15
    Arta_si_terapie.
    Mai intai, iata cateva imagini cu diferite tipuri de aţă cetară
    (este gata cerata si tu nu trebuie sa-i faci nimic, inainte de insirare)

http://www.google.ro/search?q=ata+cerata&biw=1187&bih=757&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0CDUQsARqFQoTCOjM6-7Mm8gCFUJ_GgodIRQE_g

• Geo 6126 posturi
    Geo on 29/9/15
    Atele cerate le gasesti in toate culorile si tonurile necesate iar diametrele sant in general de 0,5; 0,8; 1; 1,2; 1.5; si 2mm
    shopsoldforum posts
    Arta_si_terapie on 29/9/15
    Multumesc frumos !
  • QuartzHeArt 394 posturi
    QuartzHeArt on 29/9/15
    Pentru cusut margelute Toho 11/0 si mai ales 15/0 eu folosesc firul Toho one-g si ma impac foarte bine cu el

http://www.google.ro/search?q=toho+one-g+thread&biw=1491&bih=815&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIhsnctdqbyAIVhNkaCh1zhQNE&dpr=0.95
    shopsoldforum posts
    Arta_si_terapie on 29/9/15
    Anamaria,il folosesti exact cum l-ai cumparat,sau il tratezi cu ceara?
    • QuartzHeArt 394 posturi
      QuartzHeArt on 29/9/15
      Ata one-g nu o tratez cu nimic este deja cerata se simte la mana. Desi are dezavantajul ca atunci cand gresesc ceva si sunt nevoita sa desfac de mai multe ori se desface firul. Dar o data ce stiu sigur ce fac si nu gresesc este foarte buna la lucru si asa e cum a spus si Ametist Shop nu se rasuceste.
  • Ametist_shop 406 posturi
    shopsoldrecomandatlovedforum posts
    Ametist_shop on 29/9/15
    Mai puteti folosi - FireLine - mai ales la țesutul cu margele . E foarte rezistent .
    Ata One-G se foloseste asa cum cumperi , are avantajul sa nu se rasuceste .
  • Adiva 62 posturi
    shoplovedforum posts
    Adiva on 29/9/15
    Vei fi nevoită câteodată să desfaci o lucrare, iar firele gen C-lon desi sunt rezistente, se desfac in mai multe fire. Din acest motiv este necesară ceara, pentru a netezi firul si a-l putea folosi în continuare în lucrare sau pentru a-l pune în ac. One-G este mai rezistent si nu necesită ceara (nu se rasuceste si nu se desface in fire). De asemenea, după cum spunea Anamaria, se folosește pentru tesutul cu mărgele mici si foarte mici (firul poate trece chiar si de 4 ori).

Ultima modificare: on 29/9/15
    E indicat ca atele Nymo si C-lon sa fie tratate pentru a preveni degradarea lor in timpul lucrului. Unii artizani folosesc ceara de albine, dar aceasta are dezavantajul ca face ata sa fie lipicioasa si sa atraga impuritatile. Cel mai indicat este balsamul special Thread Heaven. Acesta a fost conceput si dezvoltat special pentru tratarea atei de margelit. Nu ingheata, nu se topeste, prelungeste durata de viata a atei si, prin urmare, a bijuteriei finite, nu este toxic, este lavabil, previne deteriorarea atei,nu se cojeste in timp iar firul tratat cu acest balsam nu isi va schimba niciodata culoarea si va fi protejat de actiunea razelor UV. Folosind acest balsam, capatele firului nu se mai desfac in manunchi, deci e mai usor de introdus in ac. In plus, chiar daca desfaci o lucrare, ata isi pastreaza aspectul neted. Am avut o singura data acest balsam si pot sa spun ca e, intr-adevar, foarte bun.
    ThezoraArtBijoux on 29/9/15
    Uite, eu nu știam de One-g ca merge și la cusut margele. Eu o folosesc pt broderie. Nu folosesc ață normala. Pentru țesut de margele prefer sincer ață de nylon. Guta de peste, mai exact, diam 0,2mm. E mai ieftina ca fireline, care e 35 lei rola. Încă nu m am încumetat sa iau. Aștept sa mi mai fac mana și apoi...
      Fireline n-am nici eu. Si la broderie, si la cusut folosesc Nymo, C-lon sau One-G, depinde de culorile pe care le folossesc si ce am disponibil in acel moment. N-am folosit niciodata ata normala la nici un fel de proiect, probabil ca am ramas cu sechele din adolescenta cand reparam micile mele bijuterii cu ata de cusut si ma tineau pana stranutam :))
      Intr-adevar, guta de 0,2 e muuult mai ieftina decat orice alt tip de atat speciala. Eu o folosesc, cu precadere, la proiectele care au nevoie sa fie putin mai rigide si la lucrarile la care nu vreau sa se zareasca ata (de ex, la cerceii cu sita ).
    Am vazut acum cateva zile un videoclip in care se arata care e diferenta folosirii intr-o lucrare a atei fireline gri inchis si a celei transparente, ce e efecte diferite pot avea. Creatoarea a folosit pe acelasi tip de margele- transparent AB- ambele fire iar rezultatele au fost uimitoare. Unde era lucrat cu firul inchis la culoare, efectul era de diamant, totul avea o stralucire aparte, pe cand pe partea lucrata cu fir transparent, nu era nimic deosebit. Doamne, cate sunt de invatat!
    ThezoraArtBijoux on 29/9/15
    Asa e, sunt multe de învățat. Timp și... Bani sa avem. Eu prefer sa lucrez mărgelele mai țepele, de asta prefer guta. Cu restul mi se par foarte fragile. Dacă am avea și noi resursele celor din afara... Câte magazine de furnituri, ce calitate, ce preturi... Of...

Trebuie sa fi logat pentru a participa la discutii. Nu ai cont inca? Creaza unul!.

Login

Am uitat parola ×